KLJUČ: RECIKLIRANA PLASTIČNA AMBALAŽA
Naše kuće su prepune plastične ambalaže, posebno u našim kupatilima. Budući da proizvodnja plastike uzrokuje zagađenje, energetski je skupa i progresivno troši neobnovljive prirodne resurse, vreme je da o ambalaži razmišljamo drugačije. Na ekološki prihvatljivijii, u celini, odgovorniji način. I to je ono što je kompanija L’Oréal odlučila da uradi sa nekim svojim proizvodima koristeći recikliranu plastiku. L’Oréal se zaista zalaže za to da do 2025. godine 50% plastike koja se koristi u ambalaži ili bude reciklirano ili dobijeno iz bioloških izvora.
L’ORÉAL I ALATKA SPOT
L‘Oréal se već dugi niz godina zalaže za održivi razvoj. Pokrenuvši program „Delimo lepotu sa svima” 2013. godine sa jasnim ciljem do 2020. godine (ekološki dizajn ambalaže, uzimajući u obzir distribuciju, proces proizvodnje i nabavku sastojaka). Upravo je iz ovog programa vrednosti potekla L‘Oréal-ova revolucionarna alatka SPOT (Alatka za održivu optimizaciju proizvoda). SPOT je inovativni dragulj koji su razvila tri tima kompanije L’Oréal (za održivi razvoj, ambalažu i istraživanje). Može da izmeri socijalni i ekološki uticaj svih proizvoda grupe.
ŠTA BRENDOVI KONKRETNO RADE?
Ali, konkretno, šta brendovi rade za vas, za našu planetu i kako čine svoje proizvode odgovornijim? Pa, brendovi kompanije L’Oréal uveli su tri velike promene u proizvodnji svojih proizvoda, što je dovelo do nove ere u oblasti ambalaže.
L’Oréal se zalaže za poboljšanje ekološkog i socijalnog profila svih svojih proizvoda. 58% naših novih ili obnovljenih proizvoda u 2018. godini pokazuje smanjeni ekološki otisak svoje ambalaže.
2007. godine kompanija L’Oréal je pokrenula politiku optimizacije ambalaže zasnovanu na 3 stuba:
1.Poštovanje bezbednosti potrošača, zdravlja i biodiverziteta:
o Na primer, 100% plastike koja je u kontaktu sa formulacijom je prehrambene namene;
o Eliminisanje korišćenja PVC-a: 100% PVC-a je uklonjeno iz ambalaže.
2. Smanjivanje težine i veličine ambalaže ili njeno potpuno uklanjanje, i promovisanje sistema za ponovno punjenje, dopunu ili multi-doze koje zamenjuju mono-doze.
3. Zamena nekih materijala manje uticajnim materijalima:
o Promovisanje kružne ekonomije upotrebom recikliranih materijala nakon korišćenja (PCR) i podsticanje potrošača na reciklažu,
o Korišćenje obnovljivih materijala kao što je plastika iz bioloških izvora.
Sve preduzete radnje pomogle su da se izbegne potrošnja 8705 tona nerecikliranih materijala u 2018. godini, što je brojka koja se povećala za 19% od 2017. Ovaj napredak je pre svega rezultat napora uloženih u integrisanje recikliranih materijala u naše ambalaže (+38% od 2017. godine).
Primeri
Budući da je dizajniranje ambalaže od reciklirane plastike jedna od glavnih obaveza kompanije L’Oréal, bočice brenda Garnier Bio napravljene su od 100% recikliranog PET; u L’Oréal Paris sve staklene tegle sa proizvodima za negu kože (Revitalift, Age Perfect) sadrže 25% recikliranog stakla. Kada je u pitanju Biolage Raw, sva ambalaža se može reciklirati i napravljena je od recikliranih materijala!
Brendovi su smanjili težinu mnogih svojih ambalaža, kao što su losioni za telo MIXA (ušteda od 1 ili 1,5 grama na plastičnim bočicama od 400 ili 250 ml), Garnier (proizvod Fructis sada teži samo 18,5 g u poređenju sa 24 g ranije) i još mnogo toga, tako da je grupacija L'Oréal Group već uštedela 5500 tona ambalažnog materijala u periodu između 2008. i 2018. godine!
Budući da ekološka odgovornost zavisi i od ponovne upotrebe postojećih materijala, kompanija L’Oréal je odlučila da ponudi ambalažu koja se može dopuniti. Ovo se posebno odnosi na tegle proizvoda Lancôme, na liniju proizvoda L’Oréal Professionnel’s Source Essentielle i novu liniju Or Rouge kompanije YSL.
Do 2019. godine 85% novih ili obnovljenih L’Oréal proizvoda poboljšalo je svoj ekološki i socijalni profil.
Do 2025. godine 100% plastične ambalaže kompanije L’Oréal moći će ponovo da se puni, koristi, reciklira ili kompostira. Ova mera će značajno smanjiti upotrebu fosilnih energija i podstaći kružnu ekonomiju.